Faculty Emeriti

Catherine McJannet
Director of Nursing and Health Occupations
Appointed 1998-Retired 2017

Allan Accomando
Mathematics
Appointed 1970-Retired 1998

William Alexander
Communication
Appointed 1987-Retired 2009

Wayne Allen
Dean, Student Activities
Appointed 1962-Retired 1977

Irma Alvarez
Office Information Systems
Appointed 1974-Retired 2011

Gary Anderson
Spanish
Appointed 1967-Retired 1999*

Jerrold Anderson
Communication
Appointed 1967-Retired 1997

Luther Armstrong
Engineering
Appointed 1964-Retired 1976

Virginia Armstrong
Family Consumer Studies
Appointed 1971-Retired 1991

Johnathan Atwater
Biology
Appointed 2005-Retired 2015

Paul Azevedo
Administration of Justice
Appointed 1997-Retired 2015

Roger Bailey
Psychology
Appointed 1968-Retired 2005

Donald Baird
English
Appointed 1965-Retired 1992

Nouna Bakheit
Biology
Appointed 1998-Retired 2015

Penelope Banks
Philosophy/Humanities
Appointed 1990-Retired 2004*

Peter Barend
Director of Admissions, Evening and Extension
Appointed 1970-Retired 1981*

Gladys Barrett
Child Development
Appointed 1975-Retired 2003

Jerry Bartow
Athletics
Appointed 1975-Retired 2001

Jon Bates
English
Appointed 1990-Retired 2006*

Ray Benkendorf
Communication
Appointed 1971-Retired 1999

John Bibbo
Mathematics
Appointed 1966-Retired 1998

Joi Blake
Counselor
Appointed 1991-Separated 2006

Maya Bloch
Counseling
Appointed 1989-Retired 2015

Barbara Blourock
Psychology/ Communication
Appointed 1976-Retired 1988

Judith Bornholdt
Staff Development
Appointed 1996-Retired 2006

Carolyn Brady
Athletics
Appointed 1971-Retired 2001

Melanie Branca
Mathematics
Appointed 1981-Retired 2009

Diane Branman
Counselor
Appointed 1972-Retired 2011

Richard Brannen
Aeronautics
Appointed 1969-Retired 1990*

Corey Breininger
Architecture
Appointed 1984-Retired 2011

Janey Brown
Nursing
Appointed 1973-Retired 2003

Thomas Brun
Health
Appointed 1968-Retired 2002

Wesley Burnett
History
Appointed 1965-Retired 1972

Clarence Burton
Counselor
Appointed 1965-Retired 1976*

Concetta Calandra
Spanish
Appointed 1999-Retired 2017

Denis Callahan
English
Appointed 2000-Retired 2006*

Barbara Canaday
Psychology
Appointed 1974-Retired 2003

Oscar Canedo
Spanish/ English as a Second Language
Appointed 1975-Retired 2003

Martin Carlsen
Administration of Justice
Appointed 1965-Retired 1978

Fred Carvell
Special Assistant to the Superintendent/President
Appointed 1988-Retired 1998

Lloyd Cassady
Counselor
Appointed 1959-Retired 1987

Norma Cazares
Counselor
Appointed 1989-Retired 2015

Richard Chavez
Automotive Technology
Appointed 1975-Retired 1994

Delores Christiansen
Mathematics
Appointed 1975-Retired 2006

Larry Christiansen
Business
Appointed 1970-Retired 2007

Robert Cizek
Physics
Appointed 1990-Retired 2001

John Clark
Art
Appointed 1955-Retired 1990

Michael Clark
Biology
Appointed 1969-Retired 2005

Francis Clarke
English
Appointed 1956-Retired 1992*

Mark Coniff
Nursing
Appointed 1966-Retired 1979

John Connelly
Philosophy
Appointed 1971-Retired 2000

Nancy Conrad
Nursing
Appointed 1986-Retired 2000

Joseph Conte
Superintendent/President
Appointed 1986-Retired 1997*

Jean Cooke
Anthropology
Appointed 1962-Retired 1987

Elvira Cordova
English as a Second Language
Appointed 1977-Retired 2000*

Dinorah Costa
Spanish
Appointed 1996-Retired 2015

John Coufal
Communication
Appointed 1964-Retired 1998

Lois Cowan
Music
Appointed 1970-Retired 1990

Karen Cravens
Health/Exercise Science
Appointed 1981-Retired 2013

Gary Creason
Administration of Justice
Appointed 1994-Retired 2015

Thomas Crescenzo
Economics
Appointed 1975-Retired 1997*

M. Jean Curtis
Nursing
Appointed 1969-Retired 1999

Paul Daniels
Exercise Science
Appointed 1970-Retired 2008

Alexandria Davidson
Economics
Appointed 1989-Retired 2014

Terry Davis
Surgical Technology
Appointed 1987-Retired 2014

Lourdes De Perio
Nursing
Appointed 1982-Retired 1998

Maryellene Deason
Counselor
Appointed 1987-Retired 1998

Al Debaca
Business
Appointed 1968-Retired 1997*

Wadie Deddeh
Political Science
Appointed 1962-Retired 1994

Janet Delay
Administration of Justice
Appointed 1975-Retired 2010

Chester S. Devore
Superintendent/President
Appointed 1946-Retired 1981*

Arthur Diaz
History/Mexican-American Studies
Appointed 1972-Retired 2005

Stella Dickinson
English
Appointed 1970-Retired 1983

Martha Dillon
Mathematics
Appointed 1969-Retired 2008*

Mary-Nona Dorn
English
Appointed 1965-Retired 1983*

Miriam Dornbirer
Nursing
Appointed 1973-Retired 1996

Felix Dugger
Computer Information Systems
Appointed 1956-Retired 1987

William Duncan
Physical Education
Appointed 1965-Retired 1990

Ralph Edsell
English
Appointed 1998-Retired 2005

Christine Eldred
Vice President, Administrative Affairs
Appointed 1967-Retired 1993

Pamela Ellis
French/English
Appointed 1980-Retired 2005

Jeanne Elyea
Campus Nurse
Appointed 1974-Retired 1998

Wilbur Enderud
Business
Appointed 1962-Retired 1979

Dean Endres
Automotive Technology
Appointed 1969-Retired 1998*

Charlotte Erdahl
Nursing
Appointed 1986-Retired 2001

Robert Erquiaga
Spanish
Appointed 1971-Retired 1991

Faustino Escalera
Sociology
Appointed 1990-Retired 2014*

Sylvia Felan-Gonzalez
Counselor
Appointed 1989-Retired 2015

Art Filson
Physical Education
Appointed 1951-Retired 1987

Donald Firebaugh
Philosophy/Spanish
Appointed 1969-Retired 1999*

Edwin Fix, Sr.
Data Processing
Appointed 1965-Retired 1983

Robert Flores
Exercise Science
Appointed 1990-Retired 2011

William Foley
Mathematics
Appointed 1977-Retired 2007

Dennis Foreman
History
Appointed 1966-Retired 1991

Robin Franck
Social Sciences/Humanities
Appointed 1971-Retired 2007

Donald Frederick
Mathematics
Appointed 1962-Retired 1983

Julio Garcia
Psychology
Appointed 1976-Retired 1999

Lawrence Gardner
Mathematics
Appointed 1963-Retired 1987

M. Richard Gehring
Physical Education
Appointed 1964-Retired 1996

Judy Gennette
Vocational Nursing
Appointed 1979-Retired 1997

Frank Giardina, Jr.
English
Appointed 1977-Retired 2003

Rosalinda Gonzalez
Mexican-American Studies
Appointed 1990-Retired 2011

Valerie Goodwin
Health
Appointed 1992-Retired 2015

Bernard Gorman, Jr.
Mathematics
Appointed 1956-Retired 1983

Henrique Guerreiro
Spanish
Appointed 1970-Retired 1995

Diane Gustafson
Librarian
Appointed 1995-Retired 2013

Thomas Hahn
Vice President, Academic Affairs
Appointed 1965-Retired 1998

Willard Hanson
Mathematics
Appointed 1989-Retired 2003

Mayne Harrington
Political Science
Appointed 1961-Retired 1972*

Carrol Hauenstein
Health/Physical Education
Appointed 1961-Retired 1983

Greg Hazlett
Computer Information Systems
Appointed 1981-Retired 2011

James Heinrich
Mathematics/Chemistry
Appointed 1970-Retired 1992*

Dale Henderson
History
Appointed 1956-Retired 1990

Tony Hernandez
Counselor
Appointed 1970-Retired 2001

Pamela Hill
Vocational Nursing
Appointed 1981-Retired 1996

Rosanne Holliday
Child Development
Appointed 1971-Retired 1998

Irene Hollman
Mathematics
Appointed 1984-Retired 2011

Mary Holmes
Child Development
Appointed 1998-Retired 2015

William Homyak
Landscape & Nursery Technology
Appointed 1992-Retired 2012

William Horlor
History
Appointed 1990-Retired 2015

Wilma Howard
English
Appointed 1951-Retired 1982*

Marilynne Hudgens
Business
Appointed 1984-Retired 2007

Regina Hunter
Business
Appointed 1980-Retired 2007

Hugh Hyde
English
Appointed 1968-Retired 1991

Anna Ingalls
English/English as a Second Language
Appointed 1966-Retired 2005

James Jimenez
Counselor
Appointed 1972-Retired 2011

Cheryl Johnson
Reading
Appointed 1998-Retired 2011

Gloria Johnson
Exercise Science/Health
Appointed 1970-Retired 2011

Willard Johnston
Sociology and Social Psychology
Appointed 1965-Retired 1984*

Vern Jorgensen
Accounting/Computer Information Systems
Appointed 1968-Retired 2011

Walter Justice
Health
Appointed 1998-Retired 2015

Ursula Kantor
Counselor
Appointed 1971-Retired 2001

John Keetch
Chemistry
Appointed 1962-Retired 1998

Patricia Kelly
English as a Second Language
Appointed 1988-Retired 2011

William Kinney
Exercise Science
Appointed 1987-Retired 2010

Dorothy Kirkpatrick
Nursing
Appointed 1967-Retired 1977

Carla Kirkwood
Center for International Studies Program
Appointed 1989-Retired 2015

Steve Kowit
English
Appointed 1990-Retired 2011

Randy Krauss
Mathematics
Appointed 1981-Retired 2010

Gary Larson
Theater
Appointed 1989-Retired 2010*

Ronald Lawson
Photography
Appointed 1955-Retired 2000

Joe Leonard
English
Appointed 1970-Retired 2005

Joseph Lierman
Business
Appointed 1990-Retired 2003

Richard Linder
Mathematics
Appointed 1983-Retired 2008

Eileen Lindsay
Counselor
Appointed 1966-Retired 1991

Norma Little
Reading
Appointed 1991-Retired 2002

George Livermore
Mathematics
Appointed 1965-Retired 1975*

Philip Lopez
English
Appointed 1988-Retired 2012*

Victoria Lopez
Paralegal Studies
Appointed 1999-Retired 2013

William Lopez
Physics
Appointed 1972-Retired 1987*

Fernando Lopez-Lopez
Astronomy/Physics
Appointed 1974-Retired 2005*

Frederick Lotze
Business
Appointed 1965-Retired 2003

Lorraine Lowerison
Business
Appointed 1950-Retired 1984

Alana-Patris Loyer
Communication
Appointed 1970-Retired 2011

Susan Luzzaro
English
Appointed 1991-Retired 2003

Donald Lynn
Chemistry
Appointed 1966-Retired 1997

William Lynn
Automotive Technology
Appointed 1971-Retired 2001

Andrew MacNeill
English as a Second Language
Appointed 1990-Separated 2013

Donald MacQueen
Social Sciences
Appointed 1966-Retired 1983

Robert Madden
Business
Appointed 1966-Retired 1983

William Maddox
Surgical Technology
Appointed 2000-Retired 2010

Daniel Mahoney
History
Appointed 1959-Retired 1991

Lois Marriott
Assistant Dean, Instructional Resources
Appointed 1976-Retired 1994

Vincent Martin
Business
Appointed 1969-Retired 1992

John Martinez
Spanish
Appointed 1965-Retired 1990

Richard Mason
Exercise Science
Appointed 1967-Retired 2007

Richard Mason
Health/Exercise Science/Athletics
Appointed 1967-Retired 2007

Robert Matheny
Art
Appointed 1961-Retired 1991

Timothy Mathis
Electronics
Appointed 1974-Retired 2005

Joal Mayer
Reading
Appointed 1988-Retired 2007

Janet Mazzerella
Mathematics
Appointed 1991-Retired 2015

Robin McCubbin
English as a Second Language
Appointed 1990-Retired 2007

Glenda McGee
English
Appointed 1999-Retired 2013

Charlotte McGowan
Anthropology
Appointed 1971-Retired 1998

Berke McKelvey
Music
Appointed 1988-Retired 2005

Suzanne McKewon
Reading/English as a Second Language
Appointed 1988-Retired 2003

George McMartin
Administration of Justice
Appointed 1968-Retired 1990*

Robert Mears
Physical Education
Appointed 1970-Retired 1997

Sherry Medler
Biology
Appointed 1984-Retired 2011

Sara Megling
Journalism
Appointed 1989-Retired 2003

Marion Menzel
Geography
Appointed 1962-Retired 1974

James Merrill
Music
Appointed 1953-Retired 1983

George Milke
Physical Education
Appointed 1951-Retired 1992

Robert Mills
Counselor
Appointed 1963-Retired 1976

Greg Mohler
Computer Information Systems
Appointed 1983-Retired 2017*

Lionel Mordecai
Mathematics
Appointed 1989-Retired 2001

Meredith Morton
English
Appointed 1992-Retired 2010

Gary Neely
History
Appointed 1971-Retired 2005

John Newhouse
Dean, Academic Information Services
Appointed 1977-Retired 2002*

Leo Nichols
Counselor
Appointed 1970-Retired 1994

Judith Nicolaidis
Art
Appointed 1971-Retired 2006

James Nolfi
English
Appointed 1955-Retired 1982

Vane Olinger
Counselor
Appointed 1967-Retired 1979

Leroy Olson
Biology
Appointed 1972-Retired 2000*

Ernes Oroz
Accounting
Appointed 1975-Retired 1998*

Elizabeth Otten
Dean, Mathematics
Appointed 1962-Retired 1985

Johanna Paladino
English/Communication
Appointed 1964-Retired 1995*

Thomas Parker
Health/Physical Education
Appointed 1950-Retired 1982

Rachel Parsons
Business
Appointed 1988-Retired 2005

Thomas Pasqua
Political Science/Journalism
Appointed 1965-Retired 1998*

Mark Pentilescu
Theater Art
Appointed 2004-Retired 2015

Jorge Perez
English as a Second Language
Appointed 1981-Retired 2012

Joseph Perretta
Automotive Technology
Appointed 1971-Retired 2005

Jon Pittman
Visual Arts
Appointed 1969-Retired 2002

Michael Pompa
Exercise Science
Appointed 1977-Retired 2009

Teresa Poulos
Dental Hygiene
Appointed 2001-Retired 2013

Vera Powell Mooring
English/Reading
Appointed 1977-Retired 2003

Wayne Pressler
Librarian
Appointed 1967-Retired 1990

Henry Quan
Philosophy
Appointed 1981-Retired 2012

Mary Quimby
Business
Appointed 1979-Retired 2000

Pam Reives
English
Appointed 1991-Retired 2000*

Michael Riddle
Biology
Appointed 1975-Retired 2011

Ray Riesgo
Electronics
Appointed 1971-Retired 1994

Joseph Rindone, Jr.
District Superintendent
Appointed 1960-Retired 1967*

Richard Robinette
Music
Appointed 1969-Retired 1999

Richard Robinson
Art
Appointed 1954-Retired 1992

Valerio Rodriguez
Spanish
Appointed 1968-Retired 1990

Thomas Rogo
Architecture
Appointed 1984-Retired 2014

Charles Rucker
Administration of Justice
Appointed 1971-Retired 1991*

Sherilyn Salahuddin
Counselor
Appointed 1991-Retired 2015

Jaime Salazar
Counselor
Appointed 1980-Retired 2012

Ellablanche Salmi
English
Appointed 1985-Retired 1991

Mary Samaras
English as a Second Language
Appointed 1975-Retired 1990

Alva Sands
Business
Appointed 1984-Retired 2003

Victor Saucedo
Music
Appointed 1971-Retired 2003

Percy Sayers
Electronics
Appointed 1962-Retired 1983

Norman Schaffner
Accounting
Appointed 1959-Retired 1991

Robert Schneider
Telemedia
Appointed 1972-Retired 2005

Michael W. Schnorr
Art
Appointed 1971-Retired 2011*

Charles Schultz
Counselor
Appointed 1948-Retired 1982*

Fred Schwend
Computer Information Systems
Appointed 1982-Retired 2002

Ed Selby
Administration of Justice
Appointed 1991-Retired 2009*

Ned Sewell
English
Appointed 1964-Retired 1983

Pauline Sewell
Biology/Zoology
Appointed 1961-Retired 1982

Mei-Lan Shaw
Mathematics
Appointed 1969-Retired 2005

Jocelyn Sheppard
French
Appointed 1969-Retired 2000*

Diane Short
Mathematics
Appointed 1984-Retired 2005

Marion Shultz
Nursing
Appointed 1968-Retired 1991

Meredith Sinclair
Landscape and Nursery Technology
Appointed 1981-Retired 2011

Aida Sirios
Health Sciences
Appointed 1972-Retired 1993

Elizabeth Sisco
Art
Appointed 1988-Retired 2010

Dayton Smith
Aeronautics/Appliance Maintenance and Repair
Appointed 1978-Retired 1997

Karen Smith
Librarian
Appointed 1984-Retired 2009

Walter Smith
Computer Aided Design
Appointed 1990-Retired 2011

William Snell
Electronics
Appointed 1984-Retired 2013

William Snyder
English
Appointed 1964-Retired 1990*

Barbara Speidel-Haughey
Reading
Appointed 1980-Retired 2011

Patrick Staley
Mathematics
Appointed 1984-Retired 2013

Alice Stapczynski
Computer Information Systems
Appointed 1976-Retired 1990*

Joseph Stapczynski
Electronics
Appointed 1967-Retired 1990

Irene Steinle
German
Appointed 1964-Retired 1983

Leon Stewart
Counselor
Appointed 1959-Retired 1990

Keith Stiles
Physics
Appointed 1961-Retired 1990

Art Stoe Stone
Exercise Science
Appointed 1973-Retired 2010

Joan Stroh
Computer Information Systems
Appointed 1977-Retired 2008

Angelina Stuart
Spanish and English as a Second Language
Appointed 1990-Retired 2017

Kathleen Sumption
Nursing
Appointed 1967-Retired 1983

Valerie Suter
Accounting
Appointed 1984-Retired 2007

Ruth Swanson
Vocational Nursing
Appointed 1964-Retired 1981*

Wilbur Switzer
Geography
Appointed 1965-Retired 1996

T. J. Tate
Counselor
Appointed 1991-Retired 2010

Roberta Tatreau
English
Appointed 1969-Retired 2004

Loretta Taylor
Physical Education
Appointed 1965-Retired 1990

Margaret Ann Taylor
Nursing
Appointed 1995-Retired 2009

Sharon Taylor
Communication
Appointed 1972-Retired 2010

Jacquelyn Thomas
Chemistry
Appointed 1997-Retired 2012

Teresa Thomas
Biology
Appointed 1980-Retired 2005

Orville L. Thomas
Business
Appointed 1961-Retired 1984

Edward Thornton
Vice President, Administrative Affairs
Appointed 1956-Retired 1990

Ruth Tucker
Learning Disabilities
Appointed 1979-Retired 1992

Roberta Tugenberg
Mathematics
Appointed 1974-Retired 1990

Geraldine Turley
Art
Appointed 1974-Retired 2003

Sandra Tyahla
Nursing
Appointed 2007-Retired 2017

Kathy Tyner
Vice President, Academic Affairs
Appointed 1990-Retired 2017

Robert Utterback
Librarian
Appointed 1967-Retired 1983*

Elizabeth A. Vaden
Business
Appointed 1961-Retired 1983*

Vivien Vaughan
Humanities
Appointed 2001-Retired 2015

Warren Veis
English
Appointed 1972-Retired 1990

Ronald Vess
Librarian
Appointed 1986-Retired 2013

William Virchis
Theatre Arts
Appointed 1973-Retired 2002

Joseph Wagner
Music
Appointed 1961-Retired 1977

Carolyn Wardell
Office Administration
Appointed 1968-Retired 1990

Dick Wasson
Accounting
Appointed 1991-Retired 2013

Peter Watry
Economics
Appointed 1961-Retired 1996

Eric Wedberg
Biology
Appointed 1969-Retired 1980

Johanna Weikel
Dance
Appointed 1975-Retired 1990

Richard Welsh
Architecture
Appointed 1961-Retired 1983*

George Weston
Counselor
Appointed 1966-Retired 1991*

Susan Wing
Biology
Appointed 1975-Retired 2005

George Wolf
Accounting
Appointed 1965-Retired 1984*

Elwyn Wong
Psychology
Appointed 1964-Retired 2001

Saxon Wraith
Political Science
Appointed 1961-Retired 1988*

Le Roy Wright
English
Appointed 1959-Retired 1988

Eileen Zamora
English
Appointed 1990-Retired 2011